Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko

Jan Sebastian Bach - Oratorium na Boże Narodzenie

Bach - Christmas Oratotio BWV 248 (Complete) https://www.youtube.com/watch?v=KIShh5-A4iw

 

Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 to dzieło skomponowane w 1734 roku przez wybitnego Jana Sebastiana Bacha. Wydane drukiem libretto, jak i rękopis partytury zawierają informację, że oratorium było zaplanowane na święta Bożego Narodzenia w roku 1734-35 (od dnia Bożego Narodzenia do dnia Objawienia Pańskiego; od 25 grudnia do 6 stycznia). Wydedukować stąd można, że kompozycja powstała w miesiącach bezpośrednio poprzedzających te święta, w większości podczas Adwentu, kiedy nie wykonywano kantat w Lipsku i Bach, którego twórczość w znamienitej większości stanowią kantaty okolicznościowe,  w rezultacie miał więcej wolnego czasu. Wspaniałe Oratorium na Boże Narodzenie nie jest oczywiście jedyną kompozycją Bacha na to ważne święto (powstały kantaty na każde ze świąt), ale z pewnością najbardziej charakterystyczną z powodu bezpośrednich nawiązań do nocy Narodzenia. Nie wiadomo natomiast do końca, kto jest autorem tekstu – najprawdopodobniej Picander czyli Christian Friedriech Henrici.Oratorium składa się z sześciu kantat przeznaczonych na sześć dni świątecznych: na Boże Narodzenie (w naszej tradycji Wigilia), na drugi i trzeci dzień Świąt, na Nowy Rok, na pierwszą niedzielę po Nowym Roku oraz na Święto Trzech Króli.

Znamy dokładne daty pierwszych wykonań z Lipska, z kościołów św. Mikołaja i św. Tomasza, z przełomu 1734/35: 25 grudnia, 26, 27 grudnia, 1 stycznia, 2 stycznia (pierwsza niedziela po Nowym Roku) i 6 stycznia.

Weihnachtsoratorium do dziś jest jednym z najczęściej wykonywanych w okresie Bożego Narodzenia dzieł sakralnych, a niektóre jego fragmenty jak np. wprowadzający chór Jauchzet frohlocket, auf, preiset die Tage należą do najświetniejszych fragmentów twórczości Bacha w ogóle.

Życząc radosnych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, zapraszam do wysłuchania tego ponadczasowego dzieła.

A.Fender

do aktualnosci: 
NIE