Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko

J. S. Bach - Kantata na 1 Niedzielę po Wielkanocy

J.S. Bach - Cantata BWV 42 "Am Abend aber desselbigen Sabbats"

https://www.youtube.com/watch?v=eocxzFBsuXs

 

 

Na 1 Niedzielę po Wielkanocy Quasimodogeniti J.S.Bach skomponował kantatę „Am Abend aber desselbigen Sabbats” BWV 42. Dzieło powstało w 1725r.w Lipsku i tam też miało swoje prawykonanie  8 kwietnia tego samego roku. Kantata składa się z siedmiu części i jak podają dostępne źródła autorami tekstu są : Jabob Fabricius cz.4 oraz Marcin Luter cz.7, cz.2 została oparta na Ew. św Jana 20, 19, natomiast cz.3, 5 i 6 pozostają anonimowe.

Ewangelia niedzieli (J 20,19–31) opisuje, jak Zmartwychwstały ukazuje się uczniom i spotyka „niewiernego Tomasza”. W swoim tekście librecista wychodzi od przesłania, że ​​zniechęceni uczniowie gromadzą się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ boją się, że podobnie jak ich Mistrz, również zostaną aresztowani i skazani. Dlatego mówi o Chrystusie, który nie zostawia własnego ludu samego, nawet w potrzebie, i zachęca przestraszonych do zaufania Bogu.

Uczniowie Jezusa początkowo nie przewidzieli, że Wielkanoc pewnego dnia będzie obchodzona jako triumf życia nad śmiercią. Dla nich Wielki Piątek i Niedziela Wielkanocna nie zaczęły się czasem radości, ale bezgranicznego bólu, zamętu oscylującego między rozczarowaniem a wytrwałością oraz lękiem przed przyszłością i odwetem ze strony religijnej większości społeczeństwa. Kantata BWV 42 dokładnie oddaje ten moment: „Wieczorem tego samego szabatu, kiedy zebrali się uczniowie i drzwi zostały zamknięte z obawy przed Żydami”

 

do aktualnosci: 
NIE