Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko

240 PAMIĄTKA ZAŁOŻENIA 04.09.2022

3 i 4 września 2022r. Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko obchodziła jubileusz 240-lecia poświęcenia kościoła Zbawiciela. W sobotę odbyło się nabożeństwo przy stole ołtarzowym Jan w Cygańskim Lesie, miejscu upamiętniającym tajne nabożeństwa Ewangelików z czasów kontrreformacji. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Piotr Szarek, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Starym Bielsku. Nabożeństwo, swoją grą uświetniła Diecezjalna Orkiestra Dęta.
W niedzielę 4 września 2022r. na pl. Marcina Lutra, uroczystości rozpoczęły się od melodii płynącej z wieży kościoła Zbawiciela, zagranej na trąbce przez Andrzeja Sikorę,
Przybyli na Bielski Syjon otrzymali pamiątkowe karty, z którymi mogli udać się w poszczególne miejsca usytuowane w ważnych punktach placu, tam wysłuchać informacji i otrzymać naklejkę. Tuż przed godziną 9.30, przy bocznych drzwiach kościoła, które kiedyś były głównym do niego wejściem, przybyłych przywitał bp Adrian Korczago, który otworzył drzwi i wprowadził do wnętrza świątyni.
We wnętrzu kościoła Zbawiciela byliśmy świadkami nabożeństwa, w którym udział wzięli aktorzy Teatru Polskiego Wiktoria Lichosyt Węgrzyn i Tomasz Lorek, orkiestra pod dyrekcją Mateusza Walacha i Chór Graduale prowadzony przez Agatę Fender. Liturgię poprowadził proboszcz Parafii Bielsko ks. Krzysztof Cienciała, a do czytań Słowa Bożego podeszli Adam Bujok, Krzysztof Lorek, i Jolanta Jagucka.
Kazania wygłosił Biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago.
W nabożeństwie wzięli udział duszpasterze ewangeliccy sąsiednich parafii, ale także goście ekumeniczni jak ks. Antoni Młoczek, proboszcz katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej.
Obecni byli też samorządowcy z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim na czele.
Po skończonym nabożeństwie Pan Prezydent otworzył okolicznościową wystawę, a następnie zebrani udali się na pobliski stary cmentarz ewangelicki, gdzie Biskup Diecezji odsłonił odrestaurowany pomnik grobowca rodziny Sennewald.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim przybyłym na uroczystości jak i tym, którzy przyczynili się do ich przygotowania i zrealizowania.

 

 

zdjęcia: A. Stefański, A. Klemens , J. Below

do aktualnosci: 
NIE