Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko

Luterański Chór "GRADUALE"

Luterański Chór GRADUALE działający do niedawna pod nazwą Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy kościele „Zbawiciela” w Bielsku-Białej powstał w 1945r. Jego założycielką oraz długoletnią dyrygentką (lata 1945-1995) była Pani Seniorowa Maria Wegert. Od roku 1996 chórem kieruje mgr Agata Fender, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Poprzez swoją działalność chór kontynuuje wielkie przedwojenne tradycje muzyczne bielskiej parafii. W swoim repertuarze ma utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu po współczesność (min. M. Gomółka, Wacław z Szamotuł, G. G. Gorczycki, J. S. Bach, H. Schutz, M. Praetorius, W. A. Mozart, A. Bruckner, H. Diestler, F. Nowowiejski, J. Świder, R. Twardowski), ważne miejsce zajmują też kompozycje, oraz wiele ciekawych aranżacji pieśni sakralnych, ludowych, biesiadnych i towarzyskich autorstwa znamienitych twórców wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego – J. Gawlasa, J. Hadyny, K. Hławiczki, oraz szczególnie nam bliskiego Pana mgr Kazimierza Dudy.

W ciągu ponad 60- ciu lat swego istnienia chór wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą (min. Czechy, Węgry, Austria, Szwecja, Niemcy, Holandia, Dania, Słowacja, Rosja) śpiewając w największych luterańskich katedrach Europy (Ulm, Uppsala) ale i w małych kościółkach, domach opieki, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych.
Chór na „co dzień” służy przede wszystkim w macierzystej parafii i podczas uroczystości w Kościołach Luterańskich na terenie całego kraju; ma również znaczące miejsce w środowisku, w którym działa, będąc częstym gościem na nabożeństwach ekumenicznych, koncertach charytatywnych, biorąc udział w imprezach organizowanych przez różne instytucje a także uczestnicząc w przeglądach, festiwalach i imprezach chóralnych organizowanych w Naszym Mieście.

Na zdjęciu: koncert kolęd w Galerii Handlowej SFERA

Chór GRADUALE dowiedz się więcej odwiedź naszą stronę