Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko

Słowo Proboszcza

„Oto idziemy do Jerozolimy, i wszystko, co napisali prorocy,

wypełni się nad Synem Człowieczym”

Łk18,31

 

Siostry i Bracia w Chrystusie,

Wchodzimy w czas pasyjny. Jest to okres roku kościelnego, który ma nas nakłonić do zastanowienia się nad swoim życiem, swoim postępowaniem, słabościami i potrzebami.

To wszystko chcemy odnosić do historii, jaka wydarzyła się wiele lat temu, a pomimo tego wywiera ciągle ogromny wpływ na naszą życiową drogę, która, jak wierzymy nie kończy się wraz z odejściem z tego świata, ale wiedzie do życia wiecznego.

Chcemy w swoich myślach podążać za naszym Zbawicielem w drodze do Jerozolimy, a potem na Golgotę, aby tam stanąć pod Jego krzyżem w poczuciu naszych słabości i win. Tylko tam, klęcząc pod krzyżem mamy możliwość zrzucenia z siebie ciężaru, jaki nas przygniata, i tylko jeśli to zrobimy możemy odejść uwolnieni od tego co nas dręczy i rozpocząć nowe życie.

W ubiegłym roku zostaliśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Z powodu pandemii zamknięto kościoły. Nie mogliśmy spotykać się na nabożeństwach. Weszliśmy w trudny okres naszego życia. Trzeba było poszukiwać nowych sposobów przeżywania wiary. Otworzyły się nowe możliwości, telewizja, Internet…

Tęsknimy jednak do naszych nabożeństw w kościołach, do lekcji religii w salkach katechetycznych, do spotkań parafialnych, w czasie których mogliśmy przeżywać społeczność ludzi związanych wiarą.

W tym roku kościoły nie są zamknięte, jednak ograniczona ilość osób, które mogą się w nich znaleźć nadal utrudnia nam spotkania.

W kościele Zbawiciela, według aktualnych rozporządzeń, na nabożeństwie może przebywać maksymalnie 60 osób. Jeśli nic się nie zmieni, przez kolejne święta wiele osób będzie pozbawionych udziału w nabożeństwie w swoim kościele. Pamiętajmy jednak, że nawet modlitwa i czytanie Słowa Bożego w domowym zaciszu jest tym, co powinno mieć dla nas ogromne znaczenie, ponieważ zbliża nas do Boga.

Myślmy o sobie, wspierajmy się i módlmy się o siebie nawzajem w nadziei, że kiedy zakończy się czas pandemii powrócimy silniejsi i ubogaceni nowym doświadczeniem, aby tworzyć Kościół, który jest solą ziemi i światłością świata.

W tym roku pragniemy, w czasie pasyjnych nabożeństw tygodniowych, przeżywać sakrament Komunii Świętej. Jest to podyktowane tym, aby ilość osób, jaka przystępuje do Stołu Pańskiego miała ku temu większą możliwość, a co za tym idzie ze względów bezpieczeństwa mogła rozłożyć to w czasie. Zapraszam i zachęcam do tego aby korzystać z tej możliwości nie czekając do końca czasu pasyjnego.

Zachęcam też aby i w tym roku wziąć udział w akcji znanej pod nazwą „Skarbonka diakonijna”. Skarbonki będzie można składać w czasie nabożeństw w Wielki Piątek, a także w kancelarii parafialnej do Świąt Wielkanocnych.

W imieniu Parafii Bielsko życzę błogosławionego czasu pasyjnego,

ks. Krzysztof Cienciała