Parafia Ewangelicko-Augsburska Bielsko

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

 

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM 2019 

XX EKUMENICZNA EDYCJA POD HASŁEM „ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ” 

Drogie Siostry i Drodzy Bracia! 

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wraz z Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnym Dziełem Miłosierdzia ELEOS i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego po raz kolejny organizują wspólną, ekumeniczną akcję charytatywną Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Akcja zapoczątkowana została z inicjatywy Caritas Polska i zrodziła się w 1993 roku w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później świece po raz pierwszy zapłonęły w polskich domach. W 2000 roku do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, w roku 2009 dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Tegoroczna akcja ma więc charakter jubileuszowy – w gronie ekumenicznym inaugurowana jest po raz dwudziesty raz. 

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2019 edycja odbywa się pod hasłem Świeca, która tworzy polską wigilię. Ma ono nakierować nasze myśli na drugiego człowieka i pokazać, że świeca to nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym. Pokazuje, że jesteśmy powołani do dzielenia się miłością, stąd tak ważna jest wrażliwość na potrzeby tych, którzy są w potrzebie. Szczególnie, jeśli dotyczy to dzieci, które z jakichś powodów znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia. 

Podczas akcji, która rozpocznie się w 1. Niedzielę Adwentu, 1 grudnia 2019 roku, rozprowadzane będą świece wigilijne. Jej celem jest pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych, danie nadziei na lepszy start w dorosłe życie, ochrona przed marginalizacją w życiu społecznym. Nabywając świecę wspieramy projekty Diakonii na rzecz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji socjalnej. Okazujemy międzyludzką solidarność, współczucie i życzliwość. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną, rehabilitację i leczenie dzieci, a także na zorganizowane formy letniego wypoczynku. 

Dziękujemy za każde wsparcie naszego wspólnego dzieła miłosierdzia. 

Wanda Falk Dyrektor Generalny Diakonii 

Bp Ryszard Bogusz Prezes Diakonii 

Akcja trwa od 1. Niedzieli Adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Świece są do nabycia w każdej parafii ewangelickiej na terenie całego kraju