polskienglishdeutsche

śp. Karol Cieślar
W środę, 3 kwietnia 2013 roku,  w wieku 77 lat zmarł Karol Cieślar były wiceprezes rady synodalnej, oraz radca konsystorza.
Urodził się w Cisownicy, ale przez większość swojego życia związany był z Bielskiem-Białą i parafią ewangelicką w Bielsku. Przy ówczesnym placu Kościelnym, obecnym placu Marcina Lutra, znalazł swój drugi dom. Już w 1951 roku, pod wpływem inspiracji ks. sen Adama Wegerta, zaczął pomagać w zajęciach szkółki niedzielnej. W czasach nauki w liceum wspierał swojego proboszcza także w prowadzeniu godzin biblijnych i modlitewnych w Bielsku i Czechowicach. Namawiany przez ks. Adama Wegerta do podjęcia studiów teologicznych wybrał jednak geodezję.
 Z parafią związany był też przez chór parafialny, do którego należał przez 50 lat do 2001 roku. W latach 1960 do 1987 był jego prezesem.  W 1982 roku został wybrany do rady parafialnej. Od 1987 do 1997 kierował jej pracami jako prezes. W ramach tej swojej służby angażował się w tym czasie przy budowie Augustany. Wtedy mógł też wykorzystać swoje umiejętności zawodowe i wykonał całą obsługę geodezyjną tej inwestycji. Jako prezes rady parafialnej  pomagał w ważnych przedsięwzięciach w tamtych latach: powstaniu Domu Opieki „Soar” i utworzeniu Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja, które swoją siedzibę znalazło w parafialnym budynku.
 Swoim czasem i zaangażowaniem służył w diecezji i na niwie całego Kościoła. Od 1985 roku do 2002 był członkiem najpierw zgromadzenia diecezjalnego, a później synodu diecezji cieszyńskiej. Również w roku 1985 został wybrany do Synodu Kościoła, w którym pracował przez trzy kolejne kadencje do 2002 roku. W synodzie IX kadencji w latach 1992 do 1997 był wybrany do rady synodalnej, w której był wiceprezesem. Przez kolejne pięć lat był radcą konsystorza.
 
Pozostawił żonę, dwie córki z rodzinami.

(tekst pochodzi ze strony (www.luteranie.pl)

<< wróć
zobacz także
newsletter


© Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bielsku
Pl. ks. Marcina Lutra 12
43-300 Bielsko-Biała
telefon: 33 82 274 71
e-mail: bielsko@luteranie.pl